Fazy hemoroidów

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że choroba hemoroidalna tak naprawdę jest chorobą wieloetapową, rozwijającą się stopniowa, która w większości przypadków rozwija się w okresie kilku a nawet i kilkunastu lat! W przypadku gdy hemoroidy zostaną wykryte wystarczająco wcześnie, wówczas chorobę da się leczyć samymi środkami farmakologicznymi, które są do tego celu przeznaczone. Niestety późniejsze, zaawansowane stadia choroby w większości wypadków wymagają już interwencji chirurga. Warto wiedzieć, że choroba hemoroidalna przybiera tak naprawdę cztery stadia zaawansowania, a nieleczona może w łatwy sposób przechodzić z pierwszego etapu w kolejny. Sprawdź fazy hemoroidów.

Faza pierwsza

W fazie pierwszej pojawiają się guzki w okolicach kanału odbytu. Guzki te niestety nie są zbyt widocznie, przez co ich obecność można tak naprawdę stwierdzić wyłącznie po wykonaniu specjalnego badania proktologicznego. W pierwszej fazie głównym objawem jest pojawiające się krwawienie z okolic odbytu.

Faza druga

Faza druga charakteryzuje się tym, że da się już zauważyć guzki znajdujące się wokół ujścia odbytu. Zdarzają się przypadki, że dochodzi do ich wypadania, jednak guzki same wracają na swoje miejsce. Sytuacja ta ma miejsce przeważnie podczas parcia. Głównymi objawami w tej fazie jest świąd w okolicach odbytu, uczucie niepełnego wypróżniania się, a także krwawienie, które występuje w pierwszej fazie.

Faza trzecia

W fazie trzeciej guzki krwawnicze wypadają już poza odbyt oraz nie wracają same, dlatego też trzeba je samemu doprowadzać na swoje miejsce. Na tym etapie choroby bardzo często występuje silny ból, swędzenie odbytu, a także pojawia się wodnista wydzielina z odbytu. W fazie czwartej ostatniej zauważa się bardzo częste wypadanie guzków, które pozostają poza odbytem. W tej fazie choroby występują bardzo silne bóle, sączenie się wydzieliny z odbytu oraz nietrzymanie stolca.